Шкільна бібліотека
Формуємо читацькі інтереси учнів


Сучасна Україна знаходиться в новій соціальній реальності,  що вносить принципові зміни в розвиток держави, суспільства, нових економічних відносин. Зміни в державі та соціумі щоденно вносять свої корективи і пріоритети і в формування нового освітнього простору, в роботу всіх освітянських бібліотек. З кожним роком зростає роль інформації в суспільному житті. Недарма існує вислів: «Хто володіє інформацією, той володіє світом». Економіка, політика, освітні системи в умовах сьогодення потребують швидкого оновлення інформаційних баз. Задовольнити ці потреби суспільства покликані бібліотеки.

Неможливо переоцінити значення шкільної бібліотеки у навчанні й вихованні молодого покоління, адже, як стверджував Ф.Бекон, «Книги – це кораблі думки, які мандрують по хвилях часу й бережно несуть свій коштовний вантаж від покоління до покоління. Одне з найголовніших завдань сучасної школи – якісна підготовка дітей до життя в інформаційному суспільстві. Тому і напрямки діяльності бібліотеки в умовах упровадження нових освітніх стандартів значно розширені та осучаснені.

У школі №3-колегіум приділяється особлива увага роботі бібліотеки як інформаційно-методичного центру, осередку активного спілкування колегіантів із книгою. В нашому закладі проходять різноманітні цікаві і змістовні заходи, в яких реалізується творчий підхід. Серед них інформаційні виставки, виставки-перегляди, книжкові виставки, інформаційні години,  книжкові бібліоподіуми, мистецькі акції, літературні ігротеки, бібліотечні години, літературні турніри, поетичні зустрічі, літературні конкурси. А її Величність Королева Книга щороку запрошує учнів перших класів до своїх чарівних володінь - у Шкільну Бібліотеку на «Книжковий дивограй».  Першокласники дружньою читацькою компанією мандрують  книжковими лабіринтами.

Захоплююча зустріч дитини із книгою здатна запалити в ній вогник любові до читання. Так, проведена у рамках місячника шкільних бібліотек театралізована вистава на новий лад «Троє поросят» стала яскравою подією для всіх колегіантів: і тих, хто був безпосередньо задіяний у цьому театралізованому дійстві, і тих, хто із захопленням його спостерігав.

Діяльність бібліотеки школи №3-колегіуму безпосередньо пов’язана з усіма засобами впливу на творчу, інтелектуальну, емоційно чуттєву сферу дитини й несе в собі унікальні можливості збереження цілісності людської особистості, її духовного збагачення. Тому вся робота шкільної бібліотеки спрямована на активізацію читацьких інтересів дітей, вихованню любові до книги і читання, щоб у наш заінформатизований час кожна дитина знала, що справжньою скарбницею мудрості, знань, досвіду та духовності була, є і буде книга.


Любов Полівенко,

завідувач  бібліотеки  школи №3-колегіуму

 
Рекомендовані підручники на новий 2019/20 навчальний рік

Міністерство освіти і науки України опублікувало електронні переліки навчальної літератури, що рекомендована для використання у закладах освіти у 2019/20 навчальному році. Відповідний лист підписаний заступником міністра Вадимом Карандієм.

У Міносвіти звертають увагу на те, що переліки навчальної літератури постійно доповнюватимуться новими назвами навчально-методичних посібників за результатами розгляду відповідних предметних комісій Науково-методичної ради з питань освіти та оновлюватимуться з урахуванням терміну дії грифів, наданих навчальній літературі.

Початкова школа

Перелік навчальних програм, підручників та навчально-методичних посібників, рекомендованих для використання у початкових класах закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою;

Основна та старша школа

Перелік навчальних програм, підручників та навчально-методичних посібників, рекомендованих Міністерством освіти і науки для використання в основній та старшій школі закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою;

Школи з навчанням мовами національних меншин

Перелік навчальних програм, підручників та навчально-методичних посібників, рекомендованих Міністерством освіти і науки для використання у закладах загальної середньої освіти з навчанням мовами національних меншин;

Дошкільні заклади

Перелік навчальної літератури, програм рекомендованих Міністерством освіти і науки  для використання у закладах дошкільної освіти;

Спеціальні заклади

Перелік навчальної літератури, рекомендованої Міністерством освіти і науки для використання у спеціальних закладах загальної середньої освіти для дітей з особливими освітніми потребами.

За матеріалами сайту: http://osvita.ua/


 
До відома шкільних бібліотекарів!З метою залучення дітей до читання, підтримки і вдосконалення діяльності бібліотек закладів загальної середньої та позашкільної освіти, піднесення ролі бібліотекаря в суспільстві та підвищення престижу бібліотечної професії у 2019-2020 навчальному році буде проведено Всеукраїнський конкурс «Шкільна бібліотека-2020».
Дивіться:
Лист Інституту модернізації змісту освіти від 23.05.2019 № 22.1/10-2024 «Про проведення Всеукраїнського конкурсу «Шкільна бібліотека-2020»  докладніше

Наказ Міністерства освіти і науки України від 26.04.2019 № 598 «Про затвердження номінацій та критеріїв оцінювання Всеукраїнського конкурсу «Шкільна бібліотека-2020» докладніше

Наказ Міністерства освіти і науки України від 25.02.2019 № 254 «Про проведення Всеукраїнського конкурсу «Шкільна бібліотека-2020» докладніше

 
Читати – це круто!


З метою заохочення учнів до читання, пропагування книги як джерела нових знань, вражень, емоцій та почуттів, у школі №3-колегіумі був проведений Тиждень читання, який приніс школярам багато позитивних вражень. Робота шкільної бібліотеки була спрямована на активізацію читацьких інтересів колегіантів.

Під час Тижня читання  відбувся вернісаж дитячої творчості «Подорож країною Казки»; віртуальні виставки: «Класична література - «підручник життя», «Книги з країни дитинства», бібліофреш «Книга - це друг».

Тиждень читання — чудова нагода для учнів подарувати бібліотеці книги. Літератури було подаровано багато, тому у фойє школи діяла виставка  «Подаровані книги для бібліотеки». Ми щиро дякуємо всім учням та батькам, хто подарував шкільній бібліотеці чудові книжки!

Учні 3-Б класу побували у Смілянській типографії, а діти 4-Б класу позмагалися за звання кращого знавця сучасної української літератури під час квесту «Мандрівка по сучасних книгах».

Такі тижні сприяють популяризації  читання  серед  дітей, пропаганді надбань української та світової літератури, створенні позитивного іміджу бібліотеки, завдяки якому читачі поспішають на зустріч із книгою.


Любов Полівенко,

завідувач бібліотекою школи №3-колегіуму
 
Учні Нової української школи - читачі шкільної бібліотеки


За доброю традицією щовесни  проводиться Тиждень дитячого читання. Дитинство - це перш за все казки. Казка захоплює і веде у незвичайний і дивовижний світ, де завжди перемагає добро, а зло зникає. Казка дає нам ключ до розуміння багатьох таємниць.

У бібліотеці школи №3-колегіуму для найменших читачів обладнаний чарівний куточок, де зібрано  чимало добрих, повчальних казок. Для першокласників проведено 

цікаву годину «Казкотерапія». Школярі не тільки потрапили в особливий світ казки, а й проявили свої знання, відповідали на конкурснізапитання.

А вибравши собі книжечку, першокласники пообіцяли: поважати книгу, не рвати, не бруднити,  вчасно повертати до бібліотеки.

Вітаємо маленьких читачів шкільної бібліотеки - учнів Нової української школи!

Прес-центр школи №3-колегіуму

 
205 років від дня народження Т.Г.Шевченко

І мене в сім’ї великій,
В сім’ї вольній, новій
Не забудьте пом’янути
Незлим тихим словом.

Т.Г.Шевченко

           9 березня 2019 року минає 205 років від дня народження національного генія і пророка, духовного батька українства Тараса Григоровича Шевченка.

           Поетична спадщина Кобзаря – це понад 240 творів, а живописна – приблизно 1200 робіт (олійних картин, акварелей, сепій, офортів, малюнків). Тож навіть якби Шевченко не став геніальним поетом, то він все одно був би відомий світові як великий український художник. Творчість Шевченка-поета й Шевченка-художника ідейно й тематично єдині, взаємопов’язані і доповнюють одна другу.

           Шевченко – творець в українській літературі, в духовному житті України того могутнього і нещадного духу національної самокритики, того «національного сорому», який завжди є потребою і передумовою великого національного руху, всякого національного відродження. Поезія Тараса Шевченка давно стала нетлінною і важливою частиною духовного єства українського народу.

            10 березня 1861 року геній помер. Вклад Тараса Шевченка в розвиток української літератури і мови вважається одним з найбільш цінних за всю історію України.

Шевченко для нас – це не тільки те, що вивчають, а й те, чим живуть, з чого черпають сили й надії.

 
148 років від дня народження Лесі Українки

У цей день, 25 лютого, 148 років тому народилася геніальна українська письменниця, фольклорист, перекладач, драматург, титан нашої літератури - Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка).

Лариса Косач – геній української літератури, що входить в умовну тріаду Шевченко-Франко-Українка. Її вірші вчать ще змалку, тож здавалось би, що ми знаємо про цю поетесу все. Адже про неї завжди багато говорять, багато пишуть, багато дискутують… Принаймні, однозначно більше, ніж, скажімо, про її матір – ще одну визначну поетесу Олену Пчілку. Та насправді ми зовсім не знаємо Українки. Тож зараз я спробую трішки пролити світла на життєві таємниці феномену, який можна назвати «Ucrainka incognita».

Мало хто знає, але якби Леся жила в наш час, її б однозначно назвали дитиною індиго.

А, може, вона такою і була? В дитинстві Леся була надзвичайно кмітливою та схоплювала все на льоту. До прикладу, дівчина навчилась читати ще в чотири роки, шестилітньою вона вже майстерно вишивала, а у дев’ять – написала свій перший вірш. Про рівень її розвитку свідчить також і те, що всього у 19 років Українка написала підручник «Стародавня історія східних народів» для своїх сестер. Крім того, поетеса знала 7 мов – українську,французьку, німецьку, англійську, польську, російську та італійську. При чому казала, що французькою спілкується краще, аніж російською. Погодьтесь, що все це – і дійсно ознаки геніальності, адже далеко не кожному таке дано.

Мало хто знає, але попри вищесказане, Олена Пчілка вважала свою доньку малорозвиненою.

Леся мала ще старшого брата, Михайла. Їх в сім’ї називали спільним іменем – «Мишелосіє» через нерозлучність. Проте сина мати ставила вище за Лесю — її довго вважала малорозвиненою. Крім того, не любила її вдачі. До 5го класу навіть не віддавала до школи, а навчала вдома за власною програмою. Аргументувала це небажанням російського впливу на свою доню. Таке ставлення до дочки легко зрозуміти, знаючи характер самої Пчілки. Її боялись навіть чоловіки, а Євген Чикаленко казав: «Це та баба, що їй сам чорт черевики на вилах подає».

Мало хто знає, але свій псевдонім Лариса Косач запозичила в дядька – Михайла Драгоманова?

Він підписувався як «Українець». А оскільки Леся дуже любила свого дядька і захоплювалась ним, то вирішила в чомусь бути схожою на нього. Псевдонім «Українка» з’явився в 1884 році, коли дівчині було всього тринадцять. Можливо, він був обраний на основі дитячої наївності та палкої любові до дядька, проте в історію Лариса Косач увійшла саме як Українка. А Лесею її лагідно називали в сім’ї, тож не дивно, що тверде «Лариса» вона замінила на тендітне та ніжне «Леся».

Мало хто знає, але Леся Українка ввела в нашу мову такі слова як «напровесні» та «промінь»?

І якщо перше ще можна зрозуміти як літературний неологізм, то друге – це ж уже навіть науковий термін! Дивно, адже зараз нам ці слова здаються цілком звичними. І в повсякденному мовленні ми однозначно віддамо перевагу слову «промінь» аніж його історичному попереднику «луч». А Олена Пчілка, мати Лесі, дала життя означенню, без якого просто не можна уявити нинішній мовний запас — слову «мистецтво». З її легкої руки в нашій мові прижилися також «переможець», «палкий» та інші слова.

Мало хто знає, але Сергій Мержинський, кому був присвячений знаменитий лист «Твої листи завжди пахнуть зів’ялими трояндами», не відповідав Лесі взаємністю.

Він сприймав їхні стосунки як дружні, а то й ділові. І коли Українка йому освідчилась, холодно відповів «Ні…» Але нічого не змінюється: кохання до цього чоловіка стає любов’ю до його думок, його ідей. Справжню суть і глибину своїх почуттів вона вихлюпнула на папір у ніч на 18 лютого 1901 року, написавши біля ліжка вмираючого Сергія Мержинського поему «Одержима». І, навіть відходячи у кращий світ, Мержинський, замість очікуваних слів освідчення, прохав Лесю попіклуватись про інакшу жінку, яку він насправді кохав.

Мало хто знає, але деякі дослідники творчості Українки вважають, що у неї був роман з іншою видатною жінкою того часу – Ольгою Кобилянською.

Леся і справді підтримувала тісні взаємини з Кобилянською, проте їх радше можна назвати дружніми, аніж любовними. Прихильники теорії про нетрадиційну сексуальну орієнтацію поетеси такий висновок роблять із листувань, де Українка часто називає Кобилянську пестливими словами, зокрема «хтосічкою». Також стверджують, що схожі мотиви проглядаються в драмі Лесі «Блакитна троянда», яка до слова, в першій редакції мала назву «Нічні метелики».

Мало хто знає, але збереглось унікальне листування Лесі Українки, з якого можна повніше зрозуміти її єство.

 Хочу навести кілька цитат, які мене особисто вразили:

«КОЖНА ЖІНКА, ЩО СЕБЕ ПОВАЖАЄ, НЕ ПИШЕ НІКОЛИ ЛИСТА ТОГО ДНЯ, КОЛИ ВОНА ОБІЦЯЛА».

«ЯК ТІЛЬКИ ВІЗЬМУСЬ ДО ЯКОГО ЗАРІБКУ, ТО ЗАРАЗ УСІ ЖАХАЮТЬСЯ, ЩО Я “ПЕРЕТОМЛЮСЯ”, “ВИСНАЖУСЯ”, “ПОКЛАДУ ВСЮ СИЛУ”. ЧИ НЕ ЗНАЧИТЬ СЕ, ЩО МЕНЕ ВСІ МОЇ БЛИЗЬКІ ЩИРО ВВАЖАЮТЬ ЗА БЕЗНАДІЙНОГО ІНВАЛІДА, ЗАСУДЖЕНОГО НА ВЕСЬ ВІК НА ПАРАЗИТНЕ ЖИТТЯ? БО ТАК ВИХОДИТЬ ЯКЕСЬ “ВНУШЕНИЕ”, І Я СПРАВДІ МОЖУ ОПУСТИТИСЬ ТА СЕРЙОЗНО ПОЧАТИ ДУМАТИ, ЩО Я «НІ ДО ЧОГО».

«УДРУЧАЄ В РОСІЙСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРІ НАВІТЬ НЕ СТІЛЬКИ ПОРНОГРАФІЯ, СКІЛЬКИ СУМБУРНІСТЬ І БЕЗПОМІЧНІСТЬ ДУМКИ Й ФАНТАЗІЇ, БЕЗПОРАДНІСТЬ В РІШЕННІ НАВІТЬ ЕЛЕМЕНТАРНИХ ПСИХОЛОГІЧНИХ ПРОБЛЕМ. ТАК, НАЧЕ ЛЮДИ З ЗАВ’ЯЗАНИМИ ОЧИМА ПИШУТЬ».

«ТРЕБА БУЛО В ЄГИПТІ РОДИТИСЬ, ТО, МОЖЕ, Й БУВ БИ ЛАД, АЛЕ Ж НАЙГІРША ПОМИЛКА МОГО ЖИТТЯ – СЕ ЩО Я ЗРОСЛА У ВОЛИНСЬКИХ ЛІСАХ. А ПРОТЕ Я НЕ ЗГАДУЮ ЛИХОМ ВОЛИНСЬКИХ ЛІСІВ. СЬОГО ЛІТА НА ЧЕСТЬ ЇМ НАПИСАЛА ДРАМУ-ФЕЄРІЮ. Я ДУЖЕ ЛЮБЛЮ КАЗКИ І МОЖУ ЇХ ВИДУМУВАТИ МІЛЬЙОНИ».

«КОЛИ ВИБИРАТИ З ДВОХ, ТО Я ВЖЕ ВОЛЮ БУТИ ДОН-КІХОТОМ НІЖ САНЧО ПАНСА, БО ТАК МЕНІ БІЛЬШЕ ПО НАТУРІ, ТА Й НАВІТЬ ПО ФІГУРІ».

«ЧАСТО, ЛЮБЛЯЧИ КОГОСЬ, Я ДУМАЮ: ЯКБИ ВІН БУВ ОТАКИЙ І ТАКИЙ, ВЧИНИВ ТЕ І ТЕ, ТО Я Б ЙОГО НЕ ЛЮБИЛА, АЛЕ ЯКБИ ХТО ІНШИЙ МАВ УСІ ТІ ДОБРІ ПРИКМЕТИ, ЩО СЕЙ, ТО ЧИ Я Б ТОГО ІНШОГО ЛЮБИЛА? НЕ ЗНАЮ… НАВРЯД. В КОЖНОМУ ПОЧУТТІ ЄСТЬ ІЩЕ ЩОСЬ НЕДОСЛІДИМЕ, І ТЕЄ “ЩОСЬ” ДАЄ БАРВУ ЦІЛОМУ ПОЧУТТЮ».

Мало хто знає, але хворобливу і тендітну Лесю Франко назвав «єдиним мужчиною в нашому письменстві».

Хоч сама Українка не вважала себе гідною і нігтя Франка. Її, як і Олену Пчілку, мали за надзвичайно сильну жінку. Сильну морально. І думка така була зовсім небезпідставною.

Мало хто знає, але існує астероїд, названий на честь поетеси.
Його повна назва – 2616 Леся (2616 Lesya). Це астероїд головного поясу, відкритий 28 серпня 1970 року.

Мало хто знає, але в останні роки життя очі Лесі Українки набули надзвичайного блакитного кольору.Цікаво, що до того вони не мали настільки інтенсивного забарвлення. Цей факт дійсно дивував всіх довкола, адже очі поетеси були наче неземні. Про це згадує у своїх спогадах Лесина сестра Ісидора Косач-Борисова. Збереглась навіть фотографія – портрет Українки – зроблений саме в той період. Шкода, правда, що світлина чорно-біла, і ми не можемо розгледіти барв погляду поетеси.
Джерело: https://ukrcwm.com/interesting/10-vrazhayuchyh-faktiv-pro-lesyu-ukrajinku-yaki-malo-hto-znaje/?fbclid=IwAR1UJcEwe3-s1WHAxDE0sxph9krWn6qgC_8OZd1CcPW4hlY4zlzx3ARDqgg


 
«ПочатокПопередня12345678910НаступнаКінець»

Хвилинка для роздумів

Совеня Бібл

Гімназія ім. В.Т.Сенатора

Лауреат Всеукраїнського конкурсу "Шкільна бібліотека" у 2013/2014 н.р.

Календар свят та подій

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

А за віконечком у нас...

Освітяночка

Банер


Бібліотечному фахівцю

Банер

Професор Крейд

Банер

© Управління освіти, молоді та спорту Смілянської міської ради, 2014 р. Розроблено в dioscur.