Використання краєзнавчого матеріалу на уроках історії з метою формування громадянської компетентності учнів
Поняття «компетентність» у наш час органічно увійшло у педагогічний обіг, і науковці намагаються дати визначення освітніх та життєвих компетентностей. Громадянську компетентність дослідники відносять до ключових. Громадянську компетентність учня ми розуміємо як переконання особистості, які допомагають людині усвідомити своє місце у суспільстві, обов’язок і відповідальність перед співвітчизниками, Батьківщиною і державою.
Не можна бути громадянином своєї держави, не знаючи її витоків, традицій та звичаїв. Організація краєзнавчої роботи у школі є обов'язковим компонентом у системі поглиблення знань учнів про рідний край.
Саме тому на уроках історії у школі №3-колегіумі ми широко використовуємо краєзнавчий матеріал. Завдяки вивченню, використанню місцевого матеріалу, учні мають змогу вийти за межі підручника, відчути історичні події, осмислити історичні процеси, «доторкнутися» до історії. А допомагають учневі вчитель і краєзнавство – цілий арсенал ефективних форм і методів успішної освітньої діяльності. При цьому роль учителя змінюється, адже учень сам стає керівником краєзнавчого пошуку.
У своїй роботі я надаю перевагу дослідницьким комунікативно – діалогічним та моделюючим формам роботи, адже глибоко переконаний, що основою краєзнавчої роботи є не засвоєння певної суми знань, а розвиток особистості та опанування продуктивними способами діяльності. Крім того, я максимально використовую особистий досвід учнів, який сприяє розвитку їх творчого мислення, зростає внутрішня мотивація отримання нових знань та навичок.
Саме краєзнавство є безцінною скарбницею збереження історичного досвіду багатьох поколінь, всього того найкращого, що витримало випробування часом у сфері матеріальної і духовної культури. Проведення краєзнавчої роботи на уроках історії у школі-колегіумі включає різноманітні форми і методи позакласної роботи, які зорієнтовані на поглиблене вивчення краєзнавчих об'єктів учнями, що є важливим засобом для оновлення змісту шкільної історичної освіти.
Одним із важливих компонентів краєзнавчої роботи є діяльність шкільного віртуального музею, розміщеного на шкільному сайті та у моєму блозі, і на сторінках якого учні досліджують історію рідної школи та рідного міста.
Сергій Мачуський,
учитель історії школи №3-колегіуму
Анонс тижня
18.04.2025 - участь у Всеукраїнському турнірі з вільної боротьби "CHERKASY OPEN - 2025" серед юнаків та дівчат 2010-2012 р.н., 2015-2016 р.н. (м. Черкаси)
23.04.2025 - відкритий чемпіонат м.Сміли з шашок серед дітей дошкільного віку (ЗДО №5)
23.04 -27.04.2025 - участь вихованців дитячо-юнацької школи "Олімп" у XXXII Всеукраїнському відкритому турнірі з важкої атлетики пам'яті Героїв Чорнобиля (м.Славутич, Чернігівська обл.)
24.05 -25.04.2025 - участь команди дівчат 5-9 класів з басткетболу загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 у IV етапі змагань проєкту "Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги" (м.Черкаси)
24.04.2025-27.04.2025 - участь вихованців клубу "Енергія 2023" Будинку дитячої та юнацької творчості у чемпіонаті України (Дитяча ліга) з тенісу настільного серед команд юнаків та дівчат сезону 2024-2025 року (с.Андріївка, Львівська обл.)